Renowacja prędkościomierza do Mikrusa

Renowację licznika pierwotnie chciałem zlecić. Najczęściej wymienianą osobą na forach internetowych zajmującą się renowacją liczników jest Robert Klimko. Oferta jest kompleksowa: korpus malowany w środku i na zewnątrz, licznik jest kalibrowany, ramka zaprasowana na prasce. Usługa bez regeneracji cyferblatu. Ceny nie znam, bo zależna jest od ilości pracy, i na razie nie poznam, bo zdecydowaliśmy się licznik naprawiać we własnym zakresie razem z moim tatą. Jeżeli nie damy rady, wtedy licznik wyślemy do pana Roberta Klimko, jako do ostatniej deski ratunku.

Inna sprawa, że zawsze boję się wysyłać pocztą swoje ukochane i unikatowe części do Mikrusa do nieznanych mi ludzi. Tym bardziej, że każdy zakład lub specjalista z reguły oceniany jest przez klientów w różny sposób. Bardzo pozytywną opinię wraz z prezentacją efektu renowacji wykonanej przez Roberta Klimko znalazłem tutaj. Z kolei dużo złego o jakości usług przeczytać można tutaj.

Renowację licznika zacząłem od remanentu. W tej chwili posiadam 4 liczniki – czyli dokładnie tyle liczników i ile Mikrusów MR-300. Ale nie wszystkie liczniki nadają się do użycia… Opis poszczególnych felerów umieszczam w podpisach fotografii.

licznik (1)

Licznik numer 1. Brak ramki chromowanej. Brak szybki. Nieoryginalna wskazówka. Nieoryginalne obrotowe cyferki wskazujące przebieg (czarne cyfry na białym tle to kolorystyka znana z Junaka, w Mikrusie tło było czarne, a cyferki białe). I największy problem tego licznika: przecięty cyferblat w okolicy wskazówki.

licznik (2)

Licznik numer 2. Nigdy nie otwierany. Wskazówka w dobrym stanie. Cyferblat ciut wyblakły. Największym problemem jest obluzowanie się całego wewnętrznego mechanizmu, które spowodowało, że obrotowe cyferki wytarły się o krawędź cyferblatu. Dwie ostatnie cyfry przebiegu są więc nieczytelne.

licznik (3)

Licznik numer 3. Licznik już przez kogoś otwierany, całkowicie urwana wskazówka. Cyferblat nieco wytarty. Poza tym, dobra baza do renowacji.

licznik (4)

Licznik numer 4. Najlepszy licznik z wszystkich czterech. Nie otwierany. Wskazówka minimalnie otarta i co dziwne znajduje się po złej stronie bolca. Ramka i szybka uszkodzone. Mechanizm najprawdopodobniej sprawny.

Plan jest taki, aby na początek z tych czterech liczników zrobić jeden. Cyferblat pochodzić będzie z numeru „4”, wskazówka pewnie z „2”. Pozostałe elementy także wybierzemy najlepsze. być może z pozostałości uda się skompletować drugi licznik.

Kwestia ramki chromowanej oraz szybki jest łatwa do rozwiązania. Da się te elementy kupić. Nowe:

licznik (5)

Nowa, chromowana ramka do licznika Junaka. Dostępna w sprzedaży. Identyczna do tej z Mikrusa. Koszt: 25 zł.

licznik (6)

Nowa, szybka do licznika Junaka. Dostępna w sprzedaży. Pasuje idealnie do licznika Mikrusa. Koszt: 33 zł.

Na razie tyle w temacie licznika – będę informował o postępie prac.

 

  7 comments for “Renowacja prędkościomierza do Mikrusa

 1. 10 września 2015 o 08:39

  Wskazówka to jest identyczna jak w Osie chyba 🙂

  • Bartosz Winiarski
   10 września 2015 o 08:40

   I w Junaku była taka sama.

 2. ~junaktemple
  12 marca 2017 o 18:17

  Poprosze o kontakt.
  junaktemple@gmail.com
  Pozdrawiam.

 3. ~dodo949
  16 lipca 2017 o 20:42

  witam,

  proszę o kontakt, posiadam cyferblat do mikrusa i potrzebuję pomocy w celu 100 % identyfikacji,

  dominik.bryla@o2.pl

  pozdrawiam

 4. 22 października 2017 o 13:12

  Witam.
  Podaje aktualny e-mail kontaktowy:
  junaktemple2017@gmail.com
  Pozdrawiam.

 5. Damian
  11 maja 2020 o 10:47

  Mam licznik do mz ts 250/1 bez chromowanej ramki czy macie kontakt do kogoś kto się zajmuje odnowa tego typu licznikow

  • 27 maja 2020 o 18:34

   Ktoś się ogłaszał w sieci z ofertą remontu liczników, ale nie zlecaliśmy, więc trudno rekomendować. Nie mam w tej chwili namiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *