Kilka słów o znaczku na deskę rozdzielczą. Sprawa jest prosta, więc wiele o tym elemencie pisać nie trzeba. Chciałem jednak zwrócić uwagę na pewien drobiazg, który warto mieć w pamięci, a który ułatwia rozpoznanie oryginalnej części. To rzadko spotykany element, więc w obiegu pojawiło się sporo różnego rodzaju kopii, które lepiej lub gorzej odzwierciedlają oryginał. A więc czym różni się oryginał od kopii?
Zacznijmy od oryginalnego znaczka produkowanego w WSK Mielec. Wygląda on tak:
Kopie najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej i w ewidentny sposób różnią się od oryginału. Na detal składają się dwie części: pierścienia i samego logo. 99,9% współczesnych elementów wykonany jest z płaskiej blachy, w związku z czym brakuje charakterystycznego dla oryginału wygięcia.
Oryginalny znaczek był wypukły, co dokładnie widać na poniższym fragmencie rysunku z dokumentacji konstrukcyjnej:
Niektóre części do Mikrusa można kupić w sklepie skeda.pl (to nie jest reklama, nie kupowałem nic w tym sklepie i nie wiem jakiej jakości są sprzedawane produkty), między innymi własnie znaczek na maskę.
Brzydki nie jest, jednak na pierwszy rzut oka widać, że to nie oryginał.
Na koniec rozważań o znaczku na maskę chciałem pokazać ten element z Mikrusa prototypowego o numerze 001. Jest zupełnie inny, pełny i dużo cięższy. Oto on:
Bardzo przydatne i pomocne informacje dla pasjonatów Mikrusa.Posiadam egzemplarz z 1959r,przeprowadzałem.remont i książka autorstwa Panów Mieczysława Płocicy i Bartosza Winiarskiego była bardzo pomocna.Bardzo jestem wdzięczny za udzielone mi porady i podpowiedzi przy remoncie Panu Mieczysławowi oraz Panu Romanowi Jura .
Pozdrawiam miłośników Mikrusa: Karol Wyka z Radomia tel.602 325 403 .
Bardzo dziękujemy za ten miły komentarz!