Jaga Adama Słodowego istnieje i ma się dobrze!

„Jaga” Adama Słodowego

Nie samym Mikrusem człowiek żyje. Wśród zabytków przeszłości, szczególnie fascynują mnie samochody amatorskie z lat powojennych., których niewiele przetrwało do dzisiaj. Jako pojazdy budowane jednostkowo, najczęściej z licznymi uproszczeniami, były pozbawione realnej wartości i zazwyczaj szybko lądowały na złomie, nie dostając szansy na drugie życie. Dlatego pozostały tylko na fotografiach w archiwalnych czasopismach.

W 2004 roku na filmiku pt. „Fury po horyzont” rozpoznałem samochód, zbudowany w latach 50. przez Adama Słodowego. Wehikuł, nazwany przez konstruktora „Jagą” jest pokazany przez kilka sekund od 2:26. Stoi wśród innych wraków, jeszcze w miarę kompletny, chociaż widać, że poszczególne elementy nadwozia odpadły od szkieletu konstrukcji. Niestety nie było wówczas szans na zdobycie z tego składowiska czegokolwiek w sposób legalny. Co jakiś czas podejmowałem temat, żeby się poddać, kiedy traciłem punkt zaczepienia. Poznałem z różnych źródeł życiorys twórcy kolekcji, a właściwie nie tyle życiorys, co dość mroczną kompilację urywków relacji, niedopowiedzeń i domysłów. Dowiedziałem się gdzie dokładnie jest ten skład, otoczony wtedy tajemnicą, bo sytuacja była zupełnie inna niż dzisiaj, kiedy każdy miłośnik zardzewiałego żelaza doskonale zna to miejsce (które zresztą już nie funkcjonuje jako złomowisko pojazdów).

Kiedy po wielu latach status tzw. kolekcji zmienił się na tyle, że można było myśleć o pozyskaniu auta, Jaga stanowiła już tylko strzęp wraku. Rozszabrowana, wrośnięta w ziemię, częściowo spalona i przede wszystkim totalnie skorodowana – tak wyglądała, kiedy podnosiliśmy ją na lewarach, chcąc zamontować koła. Wyciąganie tego destruktu, który kiedyś był samochodem, trwało pół dnia, a w tym czasie – złomowisko było już popularne w internecie – przez działkę przewinęło się wielu ciekawskich, którzy przyszli penetrować teren. Wśród nich była grupa złodziei (wyrzuciliśmy ich za bramę), dwóch gejów, wycieczka szkolnych małolatów i młoda para z Warszawy z dwójką fotografów. Zwykła sobota i takie pielgrzymki. Właściciel przyjaźnie zagadywał wszystkich, oprócz złodziei oczywiście.

Późnym wieczorem Jaga stanęła u mnie w nowym garażu i od razu zacząłem myśleć o jej rekonstrukcji – jeśli będzie do czego spawać nowe blachy, co wydaje się dyskusyjne, patrząc na stan wraku. Dotarłem, przez znajomości, do pana Adama Słodowego, który ogromnie się ucieszył na wiadomość, że jego auto jeszcze istnieje. Obdarował mnie kilkoma archiwalnymi zdjęciami, które udało mu się odnaleźć, a także swoimi książkami – każda z imienną dedykacją. Fantastyczny prezent od mojego idola z lat dziecinnych, kiedy z zapartym tchem oglądałem kolejne odcinki programu „Zrób to sam”.

Temat Jagi nie jest jeszcze zakończony. Auto stoi zakonserwowane, chociaż obserwuję, że „ruda” jednak powoli postępuje i nie ma innego wyjścia jak odtworzenie pojazdu, zanim całkiem zniknie. Zbieram części do Skody Tudor, na bazie której powstała Jaga i zamierzam rozpocząć rekonstrukcję, kiedy tylko będę pewien, że jestem w stanie doprowadzić ją do końca.

Mieczysław Płocica

(autorem zdjęć jest Tomasz Kudasik)

 

  7 comments for “Jaga Adama Słodowego istnieje i ma się dobrze!

 1. 13 kwietnia 2020 o 22:30

  Mogę odstąpić niektóre części do Skody Tudor…

 2. pdm
  15 kwietnia 2020 o 17:45

  to co zostało to do formaliny i do gabloty a oddzielnie zbudować replikę.
  Chociaż trzymam kciuki za cokolwiek w tym temacie, lepiej późno niż wcale.

  • bmp
   14 września 2020 o 14:27

   Dokładnie. Zresztą tu nie ma nawet do czego „spawać”. Każda, bez wyjątku, blacha do zrobienia na nowo. Z elementów zdatnych do renowacji to tu się nadaje chyba tylko klosz lampy, może kierownika. I to raczej koniec.

 3. pdm
  15 kwietnia 2020 o 17:46

  Aha w książce pana Adama pt Budowa samochodu Amatorskiego jest trochę zdjęć i szkoców Jagi. Warto uzbroić się w tą pozycję chociaż jest już bardzo jej mało w sprzedaży.

 4. Kuba
  23 maja 2020 o 07:11

  Ja mam na sprzedaż kompletna Skodę Tudor 1949 do odrestaurowania

 5. Daro
  8 czerwca 2021 o 10:57

  wielki szacunek dla ludzi , którzy poświęcaą swój czas i pieniądze dla zachowania historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *