Zapowiedź książki „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii”

Mamy przyjemność poinformować, że po 55 latach od podjęcia pierwszych prac przy projektowaniu Mikrusa MR-300, samochód ten doczekał się monografii. Książka pod tytułem „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii” autorstwa Mieczysława Płocicy i Bartosza Winiarskiego ukaże się w sprzedaży na początku czerwca. Publikacja licząca 476 stron powstawała przez ostatnie cztery lata i prezentuje zupełnie nowe, świeże spojrzenie na historię Mikrusa. Zbierając materiały, odwiedziliśmy jego twórców oraz dotarliśmy do wielu unikalnych dokumentów, dzięki czemu możliwe było precyzyjne odtworzenie przebiegu prac związanych z projektowaniem, produkcją i techniką mielecko-rzeszowskiego pojazdu. Produkcja Mikrusa jest zaledwie trzyletnim epizodem w dziejach polskiej motoryzacji, jednak warto pamiętać, że był on pierwszym powojennym „samochodem dla Kowalskiego”, który miał realne szanse na zmotoryzowanie społeczeństwa. Nigdy nie spełnił tego zadania, ponieważ odgórnym poleceniem zdjęto go z planu produkcyjnego.

Okładka książki „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii”

Książka „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii” liczy 13 rozdziałów, z czego pierwsze 9 poświęcono historii Mikrusa w ujęciu chronologicznym – od koncepcji, przez prace projektowe i rozwój produkcji, aż do jej zatrzymania. Znalazły się tu zarówno informacje o początkach prac nad dokumentacją, jak i opis wykonania prototypów Mikrusa i Meduzy, a także wdrożenia do produkcji i wytwarzania kolejnych serii samochodu. Omówiono badania drogowe Mikrusa i dopuszczenie go do trakcji publicznej, organizację produkcji i obsługi serwisowej oraz udział w rajdach. Wszystkie opisywane etapy prac są przeplatane wspomnieniami byłych pracowników WSK Mielec i WSK Rzeszów.
Druga część książki została opracowana z myślą o pasjonatach i kolekcjonerach przeprowadzających renowację Mikrusów. Znaleźć w niej można szczegółowe omówienie techniki Mikrusa oraz analizę zmian, jakim podlegał samochód w okresie produkcji. Rozważania o technice są ilustrowane rysunkami pochodzącymi z oryginalnej dokumentacji konstrukcyjnej. W części tej ujęto także mało znane zagadnienia, takie jak projekt Mikrusa w wersji „Specjal-Coupe” z nadwoziem z tworzyw sztucznych oraz inne projekty rozwojowe, które nie doczekały się wdrożenia. Dodatkowo obszernie omówiono samochód Stal 300 – furgonetkę, opracowaną w Stalowej Woli, opartą o zespół napędowy Mikrusa.

Nowe mielecko-rzeszowskie Mikrusy MR-300

Trzecią część publikacji wypełnia historia Mikrusa od chwili zamknięcia produkcji do czasów współczesnych. Znajdują się tu zarówno wspomnienia byłych użytkowników jak i relacje ze zlotów, a także barwny opis działalności warszawskiego Koła Użytkowników Mikrusa. Omówiono też obraz Mikrusa w mediach (prasa, film) i zaprezentowano kolekcję pocztówek, na których został on uwieczniony. Dopełnieniem opowieści o Mikrusie jest relacja ze zlotu, który odbył się w Mielcu w 2007 roku, oraz podsumowanie liczby zachowanych do dzisiaj egzemplarzy samochodu.

Monografia jest bogato ilustrowana archiwalnymi materiałami, wśród których znajdują się zarówno niepublikowane do tej pory fotografie jak i najciekawsze fragmenty oryginalnej dokumentacji technicznej Mikrusa, a także urzędowa i zakładowa korespondencja. Publikacja jest godna polecenia każdemu miłośnikowi zabytkowej motoryzacji. Zapraszamy do lektury!

Bieżące informacje związane z książką ukazują się na stronie www.mikrus.net.pl. Książkę będzie można zamówić pod adresem sklep@mikrus.net.pl oraz kupić w serwisie Allegro:
użytkownik mikrus-net-pl (http://allegro.pl/my_page.php?uid=20727526)

Kontakt z autorami:
Mieczysław Płocica, mieczyslaw.plocica@mikrus.net.pl
Bartosz Winiarski, bartosz.winiarski@mikrus.net.pl

Patronem medialnym jest ogólnopolski miesięcznik Classicauto. Zapowiedź książki ukazała się w majowym numerze CA (nr 56).

Ulotkę reklamową książki można pobrać tutaj: ulotka.pdf.

Przykładowe strony książki:

Przykładowe strony książki

Przykładowe strony książki

Przykładowe strony książki

Przykładowe strony książki

Przykładowe strony książki

Przykładowe strony książki

Nasi sponsorzy:

Patronat medialny:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *