Jak dorobić światła do Mikrusa – część 3: Oprawki żarówek

Opisałem już jak dorobić klosze do Mikrusa oraz jak poradzić sobie z brakiem oryginalnych uszczelek. Do pełni szczęścia, czyli do skompletowania całych lamp Mikrusa, brakuje jeszcze tylko oprawek żarówek oraz chromowanych ramek. Dzisiaj pokażę w jaki sposób dorobiłem oprawki, jednocześnie zostawiając opis procesu wytworzenia chromowanych ramek na później. Ramki są metalowe, więc wymagają nieco więcej zachodu i nie wszystko da się już zrobić w domu.

Oprawkę żarówki postanowiłem dorobić podobną metodą do tej zastosowanej przy kloszach. Czyli za pomocą silikonu formierskiego i odpowiedniej żywicy odlewniczej. Zmienił się rozmiar pudełka odlewniczego (tym razem ma ono wymiar 12 x 12 x 10 cm) oraz materiał z jakiego wykonywany jest odlew. Oto zastosowane materiały (dostarczone przez Modelarnia24):

  • PROFESJONALNA ŻYWICA ODLEWNICZA RenCast FC 52 1KG – żywica, która wraz z odpowiednim barwnikiem dobrze imituje zwykły czarny plastik
  • ROZDZIELACZ DO FORM PŁYNNY WOSKOWY QZ 5111 0,15KG
  • PROFESJONALNY SILIKON DO FORM FORMIERSKI M922 1KG
  • PASTA PIGMENTOWA BARWNIK DO ŻYWIC ARALDIT 25g – kolor czarny

Ze względu na bardzo cienkie ścianki oprawki żarówki, zdecydowałem się na taki sam proces odlewniczy, a mianowicie na dwie połówki formy, które będą zamykane już po nalaniu żywicy. Ta metoda gwarantuje dobre odpowietrzenie wszystkich zakamarków formy. Użyłem także profesjonalnego rozdzielacza do form, ponieważ zwykła pasta do butów nie do końca spełniła moje oczekiwania. Tym razem nie kombinowałem z żadnymi kanalikami odpływowymi, zakładając, że nadmiar materiału wyleje się poprzez minimalną szczelinę między połówkami formy.

Oto rysunek pochodzący z dokumentacji konstrukcyjnej samochodu Mikrus MR-300, którym widać przekrój oprawki żarówki:

oprawka-1

Oprawka żarówki widoczna na rysunku o numerze MR4-260 pochodzącym z dokumentacji konstrukcyjnej samochodu Mikrus MR-300.

Finalny efekt, który chciałbym osiągnąć.

oprawka-3

Kompletna lampa tylna samochodu Mikrus MR-300 – tylna.

oprawka-2

Kompletna lampa tylna samochodu Mikrus MR-300 – przednia.

Czas na małą dygresję. Oprawki żarówek, jak i uszczelki stosowane w Mikrusie pod częściami ozdobnymi, najprawdopodobniej wykonywane były w przynajmniej dwóch kolorach. Mam tutaj na myśli uszczelkę pod światło stopu i pod ozdobne „śmigło”. Na prezentowanych wyżej zdjęciach oprawka żarówki jest kremowa, w moich Mikrusach te elementy wykonane są z czarnego plastiku.

Oprawka żarówki składa się z dwóch elementów plastikowych skręconych ze sobą dwoma małymi śrubkami. Ta mniejsza, wewnętrzna część to właściwa oprawka żarówki z przynitowanymi uchwytami na kable oraz blaszkami stykającymi się z żarówką.

oprawka (2)

Oprawka kompletna, składająca się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Oryginał z Mikrusa, prawdopodobnie część nowa, nigdy nie montowana w samochodzie.

oprawka (3)

Oprawka kompletna, składająca się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Oryginał z Mikrusa, prawdopodobnie część nowa, nigdy nie montowana w samochodzie.

oprawka (4)

Wewnętrzna część oprawki.

oprawka (5)

Wewnętrzna część oprawki

Przed wykonaniem formy silikonowej musieliśmy wewnętrzną część oprawki rozebrać. Do tego celu wybrałem element najbrzydszy z posiadanych, ale kompletny. Szkoda nam było rozbierać oryginalne i dobre części.

oprawka (6)

Przygotowania do zalania silikonem. Wewnętrzna część oprawki osadzona w plastelinie. Widoczne pogrubienie elementów trzymających żarówkę wykonane z plasteliny.

Oryginalne oprawki miały tendencję do pękania. Fragmenty oprawki, o które opierają się wystające bolce żarówki, wykonane są z cienkiego plastiku. Z tego powodu, postanowiłem to miejsce umocnić, zwiększając grubość ścianek. W tym celu wystarczy do oryginalnej części dolepić ciut plasteliny, która po wykonaniu formy zostanie usunięta. Jej miejsce podczas odlewania zastąpi materiał docelowy: żywica. Ciut marketingu dotyczącego specjalnej plasteliny: Starannie dobrane składniki pozbawione siarki, nie powodują zaburzeń w procesie sieciowania silikonów i żywic w przeciwieństwie do ogólnie dostępnych plastelin. Właśnie z powodu tych groźnych „zaburzeń w procesie sieciowania” nie odważyłem się zastosować normalnej plasteliny, mimo że mam jej pod dostatkiem w domu 🙂

oprawka (7)

Przygotowania do zalania silikonem zewnętrznej części oprawki. Wszystkie otwory zatkane plasteliną.

Wszystkie etapy przygotowania form są analogiczne jak dla kloszy do Mikrusa, więc nie będę ich ponownie pokazywał. Finalny efekt, to dwie formy, każda składająca się z dwóch części, dolnej i górnej:

oprawka (8)

Gotowa forma do odlewu wewnętrznej części oprawki.

oprawka (9)

Gotowa forma do odlewu zewnętrznej części oprawki.

oprawka (1)

Elementy pochodzące ze starej centralki telefonicznej. Metalowe nagwintowane rurki doskonale nadają się do oprawki żarówki jako miejsce mocowania kabli.

Do wykonania blaszek stykającymi się z żarówką wybrałem blachę miedzianą gatunek M1E z4 (półtwarda, grubość 0,3 mm). Blachę da się bez problemu ciąć dobrymi nożyczkami do papieru, więc wykonanie kompletu blaszek, to proste i szybkie zadanie.

swiatla (1)

Wewnętrzna część oprawki. Z lewej oryginał, z prawej kopia.

swiatla (4)

Wewnętrzna część oprawki. Z lewej oryginał, z prawej kopia.

swiatla (2)

Kompletna oprawka. Z lewej oryginalna część wewnętrzna zamontowana w replice części zewnętrznej, z prawej: kompletna, gotowa replika oprawki żarówki.

Zwracam uwagę, że jedynym elementem widocznym po zamontowaniu lampy do Mikrusa jest wąski rant. Z tego powodu nie ma sensu bawić się w uzupełniania drobnych niedoskonałości kopii w miejscach, które i tak będą niewidoczne. Ważne, aby całość nie miała otworów na wylot, które mógłby spowodować dostawanie się do wnętrza lampy wody. Ważne także, aby estetycznie wykończyć widoczny rant. Użyłem zwykłych pilników do paznokci o różnej ziarnistości, a także specjalnego pilnika do polerowania paznokci, który pięknie nabłyszczył widoczne elementy. Z wykańczaniem oprawek nie można też przesadzić, bo bardzo łatwo można osiągnąć efekt lepszy od oryginału 🙂

swiatla (5)

Repliki oprawki żarówki.

swiatla (3)

Produkcja trwa…

swiatla (6)

Gotowe, kompletne lampy przednie do Mikrusa – przygotowane do montażu w Mikrusie.

swiatla (7)

Gotowe, kompletne lampy przednie do Mikrusa – przygotowane do montażu w Mikrusie.

…i?

…i?

…GOTOWE!!!!

Dorobiłem komplety oświetlenia do dwóch Mikrusów oraz mały zapas kloszy na wszelki wypadek. Kwestia brakujących lamp została definitywnie rozwiązana 🙂 Hura!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *